jade has logged 27 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Generation Kill

Generation Kill

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gummo

Gummo

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pitch Black Heist

Pitch Black Heist

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Beach

The Beach

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry