RSS feed for John

John has logged 46 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
True Detective

True Detective

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Comedian

The Comedian

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
FernGully: The Last Rainforest

FernGully: The Last Rainforest

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★½
Edit this entry  
18
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Eulogy

Eulogy

2004
×
★★
Edit this entry  
14
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Song Is Born

A Song Is Born

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tron

Tron

1982
×
★★
Edit this entry  
22
Changing Lanes

Changing Lanes

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★
Edit this entry  
11
Running with Scissors

Running with Scissors

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Windtalkers

Windtalkers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Great Performances: She Loves Me

Great Performances: She Loves Me

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Child in Time

The Child in Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
London Town

London Town

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Epic

Epic

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Edit this entry  
01
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry