Sort by

Jr. has logged 202 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Tramp

The Tramp

1915
×
★★
Edit this entry  
27
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death Race

Death Race

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Doors

The Doors

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Slice

Slice

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Doors: Feast of Friends

The Doors: Feast of Friends

1968
×
Edit this entry  
06
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★½
Edit this entry  
01
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Edit this entry