jrhovind has logged 586 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
True Confessions

True Confessions

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friend

Friend

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Crimson Rivers

The Crimson Rivers

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Watch

Death Watch

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heroic Purgatory

Heroic Purgatory

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Joke

The Joke

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Burn!

Burn!

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stories from the Chestnut Woods

Stories from the Chestnut Woods

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
CoinCoin and the Extra-Humans

CoinCoin and the Extra-Humans

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Headshot

Headshot

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
In My Room

In My Room

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alice T.

Alice T.

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Genesis

Genesis

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Slut in a Good Way

Slut in a Good Way

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Sun

White Sun

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Sassy Girl

My Sassy Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Honeygiver Among the Dogs

Honeygiver Among the Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tabu

Tabu

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yentl

Yentl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Placido

Placido

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gang War in Milan

Gang War in Milan

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Late Night

Late Night

2019
×
★★
Read the review Edit this entry