jrhovind has logged 59 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorum

Sorum

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rite

The Rite

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Burial of Kojo

The Burial of Kojo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Napoli, Napoli, Napoli

Napoli, Napoli, Napoli

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Quai des Orfèvres

Quai des Orfèvres

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gervaise

Gervaise

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Deadly Trap

The Deadly Trap

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day

Dog Day

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Balance

La Balance

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Scum

Scum

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
H Is for House

H Is for House

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Windows

Windows

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Intervals

Intervals

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before You Know It

Before You Know It

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hottest August

The Hottest August

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Macabre

Macabre

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Loft

Loft

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Donbass

Donbass

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Longest Nite

The Longest Nite

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Loving You

Loving You

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jennifer Eight

Jennifer Eight

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★
Read the review Edit this entry