RSS feed for jack
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★
Edit this entry  
15
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kitchen Sink

Kitchen Sink

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
★★★★
Edit this entry  
11
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Luce

Luce

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★
Edit this entry  
10
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Leonard Part 6

Leonard Part 6

1987
×
½
Edit this entry  
09
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Gridlock

Gridlock

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Edit this entry  
05
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Passion

Passion

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Domino

Domino

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Last Knit

The Last Knit

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Balance

Balance

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry