jack has logged 34 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cars 2

Cars 2

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Feast

Feast

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Couch

Couch

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry