Sort by

jack has logged 25 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trolls

Trolls

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Giant

Giant

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry