RSS feed for jack

jack has logged 34 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Room

Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Munich

Munich

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
War Horse

War Horse

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Best F(r)iends: Volume 1

Best F(r)iends: Volume 1

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry