jack has logged 39 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★
Edit this entry  
31
Images

Images

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tully

Tully

2018
×
★★
Edit this entry  
28
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★
Edit this entry  
02
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry