Sort by

jack has logged 34 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scared Shrekless

Scared Shrekless

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Far Far Away Idol

Far Far Away Idol

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Coffee and Cigarettes III

Coffee and Cigarettes III

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
Coffee and Cigarettes II

Coffee and Cigarettes II

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

1986
×
★★★
Edit this entry  
02
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Pied Piper

The Pied Piper

1972
×
★★
Edit this entry  
01
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry