jack has logged 55 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
31

31

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Red Hook Summer

Red Hook Summer

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Animated Putty

Animated Putty

1911
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★½
Edit this entry  
28
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
Edit this entry  
21
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Machete

Machete

2007
×
Edit this entry  
21
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
Read the review Edit this entry  
18
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
Edit this entry  
17
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Danny DeVito & the Contract

Danny DeVito & the Contract

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★
Edit this entry