Sort by

jack has logged 565 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Passages

Passages

2023
×
Read the review Edit this entry  
08
Bottoms

Bottoms

2023
×
Read the review Edit this entry  
07
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Silent Night

Silent Night

2023
×
Read the review Edit this entry  
07
The Pope's Exorcist

The Pope's Exorcist

2023
×
Edit this entry  
06
Murder Mystery 2

Murder Mystery 2

2023
×
Edit this entry  
06
Circus Maximus

Circus Maximus

2023
×
Edit this entry  
06
Hidden Blade

Hidden Blade

2023
×
Edit this entry  
06
The Life & Adventures of Santa Claus

The Life & Adventures of Santa Claus

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Leprechauns' Christmas Gold

The Leprechauns' Christmas Gold

1981
×
★★★
Edit this entry  
06
Pinocchio's Christmas

Pinocchio's Christmas

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
Read the review Edit this entry  
05
Rudolph and Frosty's Christmas in July

Rudolph and Frosty's Christmas in July

1979
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Stingiest Man in Town

The Stingiest Man in Town

1978
×
★★
Edit this entry  
04
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Little Drummer Boy Book II

The Little Drummer Boy Book II

1976
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Frosty's Winter Wonderland

Frosty's Winter Wonderland

1976
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The First Christmas: The Story of the First Christmas Snow

The First Christmas: The Story of the First Christmas Snow

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Cricket on the Hearth

Cricket on the Hearth

1967
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Track of the Cat

Track of the Cat

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ethel

Ethel

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Renaissance: A Film by Beyoncé

Renaissance: A Film by Beyoncé

2023
×
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
Read the review Edit this entry  
29
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby's Laxative

Baby's Laxative

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Fiction

American Fiction

2023
×
Read the review Edit this entry  
27
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
Saltburn

Saltburn

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Inn in Tokyo

An Inn in Tokyo

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brothers and Sisters of the Toda Family

Brothers and Sisters of the Toda Family

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Napoleon

Napoleon

2023
×
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Cowboy and the Lady

The Cowboy and the Lady

1938
×
★★★
Edit this entry  
20
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry