RSS feed for jack
  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    [35 mm]

    I don’t want to get married.

    Now as a 22-year old college student, that’s clearly a topic that shouldn’t be on my mind and furthermore, be something I should have to even worry about at this time: My focus should be on my studies and enjoying life, experiencing things and overcoming so much, laughing with my friends and making memories to last a lifetime. Cherish the moments I have with my girlfriend. But that’s the thing: People expect…

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★★

    As much as Martin Scorsese seems immortal and a constant force to be reckoned with, he’s not the myth and legend we’ve made him out to be (even though he absolutely is one of Cinema’s greatest artists and legends): He’s not going to be around forever, cranking out achievements after achievements every couple of years and he won’t be here watching the slow death of the cinematic artform – as he so correctly alludes to – and how Cinema is…

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ½

    fuck. you.

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★½

    I’ll be honest in saying I really didn’t expect much from “Ford v Ferrari” because it’s so out of my interests: I don’t care for racing or NASCAR or anything of that sort, I don’t stare at pictures of cars for hours and dream about having the best looking one in the lot, I don’t know anything about cars or anything to do with fixing cars (except to change a tire), and I definitely don’t have the interest in learning…

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★★★

    I always forget how much I really, really, really love Alfonso Cuaròn and the way he presents his films and how they all feel extremely different from one another - like it's almost hard to believe this is the guy who directed "Harry Potter and the Prisoner of Azkaban" and "Roma" in the same century. But what makes his movies so special is how tonally, they're a huge part of some thesis Cuaròn's been tampering with in his filmography: Exploring…

  • Rumble Fish

    Rumble Fish

    ★★★★½

    As much as I love Coppola's 70's work (and still maintain that those films are some of the greatest ever made), my fascination with him really starts with post-"Apocalypse Now," where the films he directed seem so different from those films - Coppola clearly feels more attached to these smaller projects, rather than the big, epic films he's associated with. These films allow him to experiment with his form and evolve as an artist.

    Which is weird to say because…

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★★½

    FREE SCREENING

    “the only thing my father gave me was pain, and you want to take that away?”

    Shia Labeouf, for better or worse, is one of the great enigmas of modern day art, someone who pushes the boundaries of what exactly art can (and will) be perceived as. But Shia LaBeouf hasn’t always been the insane, sporadic, and complex individual we’ve seen him become over the past decade: He, like many young children, was a child actor – most…

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    It all culminates here, in a fiery, explosive, and downright tragic finale; if there's ever been a Star Wars film that seems to perfectly encapsulate what Lucas is trying to do with his films, it's "Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith" and it's always been the one Prequel film I've been behind from beginning to end (clearly that opinion has changed). I'll never forget the first time I saw this: it was in 2005 with my dad…

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    im here to report that SOLO is still a bad film!!!

  • Charlie's Angels

    Charlie's Angels

    ★★★½

    Kristen Jaymes Stewart (born April 9, 1990) is an American actress and director.

    uhh lemme add comedian, queen, badass, icon, wig wearer, and ANGEL TO THAT LIST

  • Luce

    Luce

    ★★★

    There's some problems with how this is told and how that unfortunately impacted how I saw this and brought a (probably) high rating down to a more mixed, positive with reservations rating. I'm not at all shocked that "Luce" is adapted from a stage play and it really shows: dialogues feel theatrical, location are small and easy to change out in-between scenes, and performances seem a little over the top and it really brings the whole idea of a cinematic…

  • The Art of Self-Defense

    The Art of Self-Defense

    ★★★★½

    Very fucking strange, very fucking dark, and very fucking up my alley; I think this is probably the closest thing we're ever going to get to Yorgos Lanthimos directing a "Sports" film and if that doesn't sound like your jam, then you might want to avoid "The Art of Self-Defense" because it's about as dry and obscure as his work - Stearns is clearly a fan of his and his influence on this thing is undeniable.

    I think what it…