RSS feed for Josh
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casque

Casque

2012
×
Edit this entry  
25
The Cub

The Cub

2013
×
Edit this entry  
25
Faults

Faults

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★
Edit this entry  
23
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★½
Edit this entry  
13
American Madness

American Madness

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fall Guy

Fall Guy

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sincerely, Now Air

Sincerely, Now Air

2020
×
Edit this entry  
11
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
11
Visit

Visit

2020
×
Edit this entry  
10
Painting with Light

Painting with Light

2000
×
Edit this entry  
10
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Edit this entry  
08
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
New York New York

New York New York

2020
×
Edit this entry  
04
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★½
Edit this entry  
03
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Plus One

Plus One

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★½
Edit this entry  
26
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Edit this entry  
24
My Last Film

My Last Film

2015
×
Edit this entry  
24
Blind Alley

Blind Alley

1939
×
★★★
Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
22
Maria Bamford: Weakness is the Brand

Maria Bamford: Weakness is the Brand

2020
×
Edit this entry  
22
The Giverny Document (Single Channel)

The Giverny Document (Single Channel)

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★
Edit this entry  
17
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
małni – towards the ocean, towards the shore

małni – towards the ocean, towards the shore

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Making Eyes

Making Eyes

2014
×
Edit this entry  
05
The Waiting Room

The Waiting Room

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Edit this entry