RSS feed for Josh

Josh has logged 183 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
FUTURESTATES: Code Academy

FUTURESTATES: Code Academy

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Head

Head

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Birdemic 2: The Resurrection

Birdemic 2: The Resurrection

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Fearless

Fearless

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hipsters

Hipsters

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★
Edit this entry  
18
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★½
Edit this entry  
12
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Man Yuk: A Portrait of Maggie Cheung

Man Yuk: A Portrait of Maggie Cheung

1997
×
Edit this entry  
02
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Too Funny to Fail: The Life and Death of The Dana Carvey Show

Too Funny to Fail: The Life and Death of The Dana Carvey Show

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
Edit this entry