RSS feed for Josh

Josh has logged 44 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Atomkraftwerk Zwentendorf

Atomkraftwerk Zwentendorf

2018
×
Edit this entry  
16
Fair Grounds

Fair Grounds

2018
×
Edit this entry  
16
Mahogany Too

Mahogany Too

2018
×
Edit this entry  
16
ハネムーン Hanemun Honeymoon

ハネムーン Hanemun Honeymoon

2018
×
Edit this entry  
16
This Climate

This Climate

2018
×
Edit this entry  
16
Rams 23 Blue Bears 21

Rams 23 Blue Bears 21

2017
×
Edit this entry  
16
.TV

.TV

2017
×
Edit this entry  
15
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Guardians

The Guardians

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scary Mother

Scary Mother

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suleiman Mountain

Suleiman Mountain

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fashion Avenue

Fashion Avenue

×
Edit this entry  
11
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chorus

Chorus

2009
×
Edit this entry  
11
Sphinx On The Seine

Sphinx On The Seine

2009
×
Edit this entry  
11
Decoy

Decoy

2017
×
Edit this entry  
11
The Forest Is Offended

The Forest Is Offended

×
Edit this entry  
11
Shape of a Surface

Shape of a Surface

2017
×
Edit this entry  
11
ascensions

ascensions

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nu Dem

Nu Dem

2017
×
Edit this entry  
11
NN

NN

2017
×
Edit this entry  
10
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
★

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What Will People Say

What Will People Say

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Winter Brothers

Winter Brothers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Angels Wear White

Angels Wear White

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry