RSS feed for Josh

Josh has logged 35 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Personal Truth

Personal Truth

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fred Armisen: Standup for Drummers

Fred Armisen: Standup for Drummers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Will Buy You

I Will Buy You

1956
×
★★★
Edit this entry  
27
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament

1914
×
Edit this entry  
26
Trances

Trances

1981
×
★★★
Edit this entry  
25
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Code/Code Noir

Black Code/Code Noir

2015
×
Edit this entry  
25
On the Barricade

On the Barricade

1907
×
Edit this entry  
25
A Story Well Spun

A Story Well Spun

1906
×
Read the review Edit this entry  
25
Miss Dundee and Her Performing Dogs

Miss Dundee and Her Performing Dogs

1902
×
Edit this entry  
24
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★
Edit this entry  
23
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Story of Petroleum

The Story of Petroleum

1923
×
Edit this entry  
18
The Miracle of Sound

The Miracle of Sound

1940
×
Edit this entry  
18
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Time Regained

Time Regained

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Chris Rock: Tamborine

Chris Rock: Tamborine

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
03
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★★
Edit this entry