RSS feed for Josh

Josh has logged 240 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
GUO4

GUO4

2019
×
Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
22
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★½
Edit this entry  
20
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★★★
Edit this entry  
18
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lili

Lili

1953
×
★★★
Edit this entry  
14
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★
Edit this entry  
01
Cabin Boy

Cabin Boy

1994
×
★★½
Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★½
Edit this entry  
29
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
27
Viola

Viola

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★
Edit this entry  
20
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★½
Edit this entry  
19
The Eagle Shooting Heroes

The Eagle Shooting Heroes

1993
×
★★
Edit this entry  
17
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Edit this entry  
14
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Natural History Museum

Natural History Museum

2019
×
Edit this entry  
05
Strangers

Strangers

2016
×
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
Edit this entry  
02
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ever in My Heart

Ever in My Heart

1933
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★½
Edit this entry  
29
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
29
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★½
Edit this entry  
26
Solid Gold

Solid Gold

2012
×
Edit this entry  
26
The Back of Her Head

The Back of Her Head

2007
×
Edit this entry  
26
Straight Hustle

Straight Hustle

2011
×
Edit this entry  
26
There's Nothing You Can Do

There's Nothing You Can Do

2008
×
Edit this entry  
26
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Edit this entry  
26
John's Gone

John's Gone

2010
×
Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Signal 8

Signal 8

2019
×
Edit this entry  
24
Receiver

Receiver

2019
×
Edit this entry