RSS feed for Josh

Josh has logged 145 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Caterpillarplasty

Caterpillarplasty

2018
×
Edit this entry  
05
My Lucky Stars

My Lucky Stars

1985
×
★★
Edit this entry  
04
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uptight

Uptight

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fit Model

Fit Model

2019
×
Edit this entry  
28
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
A Dry White Season

A Dry White Season

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★
Edit this entry  
20
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
PlayTime

PlayTime

1967
×
Edit this entry  
19
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Caught

Caught

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Blood Ah Go Run

Blood Ah Go Run

1982
×
Edit this entry  
13
8:46

8:46

2020
×
Edit this entry  
10
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★
Edit this entry  
08
Yes, Madam

Yes, Madam

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casque

Casque

2012
×
Edit this entry  
25
The Cub

The Cub

2013
×
Edit this entry  
25
Faults

Faults

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★
Edit this entry  
23
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★½
Edit this entry  
13
American Madness

American Madness

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fall Guy

Fall Guy

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sincerely, Now Air

Sincerely, Now Air

2020
×
Edit this entry  
11
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
11
Visit

Visit

2020
×
Edit this entry  
10
Painting with Light

Painting with Light

2000
×
Edit this entry  
10
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Edit this entry  
08
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
New York New York

New York New York

2020
×
Edit this entry  
04
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★½
Edit this entry  
03
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Plus One

Plus One

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★½
Edit this entry  
26
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★½
Edit this entry