RSS feed for Josh
  • Fall Guy

    Fall Guy

    ★★★

    I'm the dumbass who was completely surprised by the ending.

  • American Madness

    American Madness

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This hits hard in 2020, when you think about businesses who were able to muddle along before catastrophe struck. Still thinking about how his wife's infidelity is what finally breaks him but only the arrival of benevolent capitalists can lift up his spirits... our identities are truly slaves to this system

  • The Death of Dick Long

    The Death of Dick Long

    ★★½

    These characters and the "twist" (??) were just too dumb to sustain my interest but I did laugh out loud multiple times. Some great dialogue and character moments between the two leads.

  • The Burglar

    The Burglar

    ★★★½

    All follows from Duryea's casting. He's almost 50 here, playing 35 with a love interest who's 24. It seems to speaks to the impact of how he accidentally got his childhood mentor killed: he's emotionally crippled to such a degree that he has prematurely aged.

    We see over and over again how his interpersonal challenges undercut his obvious professional competence. He's a poor judge of his crew members' character, he can't articulate his feelings to the people he cares about,…

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★

    Real Borat vibes

  • Bridges-Go-Round

    Bridges-Go-Round

    Teo Macero score

  • Bridges-Go-Round

    Bridges-Go-Round

    Louis and Bebe Barron score

  • The Clock

    The Clock

    ★★★★½

    Minnelli somehow manages to indulge both our skepticism of how our two leads' accidental romance can't possibly succeed, and our desire for it to succeed anyway. And the pacing is magical: lots of long takes that mirror the experience of a long night with a new person.

  • Alien

    Alien

    ★★★½

    Watched for the first time in 4K HDR, wishing I'd seen it at 9 years old on VHS in someone's basement.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

    I truly despise superhero culture but enjoy this nonetheless! Succeeds both as a film and as camp.

    Shoutout to the rollerblading cosplayers in the balcony getting hype for a week 3 matinee

  • New York, New York

    New York, New York

    ★★★★

    ...and Robert De Niro as The Devil.

    Scorsese's subversion of classic musical tropes can come off as immature or overly self-satisfied: "Did you know that New York is _actually_ not that wholesome?". But just as often it's delightfully transgressive in its ambiguous presentation of De Niro as romantic lead. Everyone involved in this film would be immediately cancelled if it were released today.

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    Made me nostalgic for a time when meta-commentary and obsessive genre fandom felt neither pervasive nor oppressive.