Highest rated films

  • Paul F. Tompkins: Laboring Under Delusions

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★

  • UHF

    ★★★★

  • Wah Do Dem

    ★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★

  • The Trotsky

    ★★★

  • Holy Rollers

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 12 Films watched
  • 1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

The Big Lebowski

Jan 17

Last Film

Maria Bamford: The Special Special Special!

Dec 1

Genres, Countries & Languages

Comedy
7 films
Drama
5 films
Crime
4 films
Sci Fi
2 films
Action
1 film
TV Movie
1 film
Adventure
1 film
Romance
1 film
Thriller
1 film
USA
11 films
Canada
1 film
UK
1 film
English
12 films
German
2 films
Russian
2 films
French
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Hot Tub Time Machine
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Wah Do Dem
Average weighted rating:

3.3

Films Josh watched in 2012

  • Maria Bamford: The Special Special Special!
  • Wah Do Dem
  • Raising Arizona
  • Rocky
  • The Dark Knight Rises
  • The Trotsky
  • Holy Rollers
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • UHF
  • Paul F. Tompkins: Laboring Under Delusions
  • Hot Tub Time Machine
  • The Big Lebowski

World Map

Highly rated films Josh is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • The Hunt
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Elena
  • Out-Takes from the Life of a Happy Man
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • McCullin

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more