RSS feed for Jonathan

Jonathan has watched 687 films released in the 2000s.

  • Crazy Heart

  • Sherlock Holmes

  • Invictus

  • Avatar

  • Everybody's Fine

  • Nine

  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

  • The Road

  • The Blind Side

  • Harry Brown

  • The Legacy

  • Precious

  • Micmacs

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

  • The Men Who Stare at Goats

  • The Maid

    ★★★★½

  • Life During Wartime

  • Zombieland

  • Splice

  • At Home by Myself... with You

    ★★★★

  • The Imaginarium of Doctor Parnassus

    ★★★½

  • Slovenian Girl

    ★★★★

  • The Protector

    ★★★★½

  • The White Meadows

    ★★★★★

  • Love Happens

  • The Girl Who Played with Fire

  • Ajami

    ★★★

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

  • Alamar

    ★★★★½

  • [REC]²

  • Manson, My Name Is Evil

  • The Loved Ones

    ★★

  • Whip It

  • Cairo Time

    ★★★★

  • A Serious Man

  • Get Low

  • The Trotsky

    ★★★★

  • White Material

  • I Am Love

  • Up in the Air

  • Valhalla Rising

    ★★½

  • The Last Station

  • A Prophet

    ★★★★

  • The Secret in Their Eyes

  • Leaving

  • Bran Nue Dae

  • Julie & Julia

  • District 9

    ★★★★

  • The Cove

  • Balibo

  • (500) Days of Summer

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★

  • Last Ride

  • Public Enemies

  • Whatever Works

  • A Town Called Panic

    ★★★★½

  • Hachi: A Dog's Tale

  • The Taking of Pelham 1 2 3

  • My Life in Ruins

  • Away We Go

  • The Hangover

    ½

  • The Proposal

  • Enter the Void

    ★★★½

  • The White Ribbon

    ★★★★

  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

  • Vengeance

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • I Killed My Mother

    ★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★★

  • Mother

    ★★★★

  • Castaway on the Moon

    ★★★★★

  • Fish Tank

    ★★★★½