RSS feed for Jonathan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
Edit this entry  
18
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Georgy Girl

Georgy Girl

1966
×
Edit this entry  
05
Starred Up

Starred Up

2013
×
Edit this entry  
26
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wajib

Wajib

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Suleiman Mountain

Suleiman Mountain

2017
×
Edit this entry  
14
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
1982

1982

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Stories from the Chestnut Woods

Stories from the Chestnut Woods

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
You Will Die at 20

You Will Die at 20

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Perfect Candidate

The Perfect Candidate

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
And the Birds Rained Down

And the Birds Rained Down

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Me Tender

Love Me Tender

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
La belle époque

La belle époque

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mariam

Mariam

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Our Lady of the Nile

Our Lady of the Nile

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
Read the review Edit this entry  
22
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Foul Play

Foul Play

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Color Out of Space

The Color Out of Space

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Spanish Prisoner

The Spanish Prisoner

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apollo 11: First Steps On the Moon

Apollo 11: First Steps On the Moon

2003
×
Edit this entry  
01
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Edit this entry  
27
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hoot

Hoot

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Take Care of Your Scarf, Tatiana

Take Care of Your Scarf, Tatiana

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Man of La Mancha

Man of La Mancha

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry