RSS feed for Jonathan

Jonathan has watched 438 crime films.

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • The Laundromat

    ★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Hold the Dark

    ★★½

  • The Factory

    ★★★½

  • Detainment

    ★★

  • BlacKkKlansman

  • Border

    ★★★½

  • Game Night

  • Museo

    ★★

  • Racer and the Jailbird

    ½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★

  • In the Fade

    ★★★★

  • Twin Peaks: The Return

  • The Accountant

    ★★★

  • Free Fire

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • The Nice Guys

  • Waves

  • Legend

    ★★★½

  • Dheepan

    ★★★★

  • Sicario

  • Green Room

    ★★★★★

  • Spy

    ★★½

  • A Most Violent Year

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★

  • The Drop

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • A Hard Day

    ★★★★

  • Corbo

    ½

  • In Order of Disappearance

    ★★★★

  • The Raid 2

  • The Wolf of Wall Street

    ★★½

  • Vic+Flo Saw a Bear

  • Prisoners

    ★★★½

  • Manuscripts Don't Burn

    ★★★★

  • Only God Forgives

  • Blue Ruin

  • Pain & Gain

    ★★★★

  • Side Effects

    ★★★½

  • Dirty Wars

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★

  • Killing Them Softly

  • The Girl with the Dragon Tattoo

  • J. Edgar

  • Edwin Boyd: Citizen Gangster

    ★★½

  • Killer Joe

    ★★★★★

  • Rampart

  • The Raid

  • Kill List

  • Headhunters

    ★★★★

  • The Guard

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★★½

  • Drive

  • The Lincoln Lawyer

  • Bullhead

  • Point Blank

    ★★½

  • Elite Squad: The Enemy Within

    ★★★½

  • The Town

  • Small Town Murder Songs

    ★★½

  • The American

  • The Silence

    ★★

  • The Man from Nowhere

    ★★★★

  • Carlos

  • Carancho

  • A Somewhat Gentle Man

    ★★★★½

  • Kick-Ass

    ★★★

  • No Mercy