Sort by

JSA has logged 189 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This Is an Adventure

This Is an Adventure

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Woody Allen Special

The Woody Allen Special

1969
×
★★★
Edit this entry  
25
Powder Keg

Powder Keg

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ambush

Ambush

2001
×
Edit this entry  
25
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Minute

One Minute

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mona: The Complete Story

Mona: The Complete Story

×
★★
Edit this entry  
13
The Godless Girl

The Godless Girl

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beyond the Law

Beyond the Law

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pennies

Pennies

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anima

Anima

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Colours

Colours

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
★★
Edit this entry  
01
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Basically

Basically

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry