RSS feed for Scott

Scott has watched 591 films released in the 1980s.

  • Tango & Cash

    ★★★½

  • Glory

  • Driving Miss Daisy

  • Dekalog

  • The War of the Roses

  • National Lampoon's Christmas Vacation

  • Back to the Future Part II

  • Harlem Nights

  • The Little Mermaid

  • Best of the Best

  • Crack House

    ★★★

  • Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

  • The Blood of Heroes

  • Crimes and Misdemeanors

  • Look Who's Talking

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★★

  • An Innocent Man

  • The Punisher

  • Robot Jox

  • Black Rain

  • Bloodfist

    ★★★

  • The Big Picture

  • Sea of Love

  • Johnny Handsome

    ★★★½

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

  • Drugstore Cowboy

  • Roger & Me

  • The Package

    ★★★

  • sex, lies, and videotape

  • Casualties of War

  • Blind Fury

  • Uncle Buck

  • Violent Cop

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

    ★★★

  • The Abyss

  • Parenthood

  • Turner & Hooch

  • UHF

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

  • When Harry Met Sally...

  • Licence to Kill

  • The Killer

  • Weekend at Bernie's

  • Lethal Weapon 2

  • Tetsuo: The Iron Man

  • Great Balls of Fire!

  • The Karate Kid Part III

  • Honey, I Shrunk the Kids

  • Batman

  • Ghostbusters II

  • Lady Terminator

    ★★★½

  • Star Trek V: The Final Frontier

  • Dead Poets Society

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Road House

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Mystery Train

  • Society

    ★★★★

  • Black Rain

  • See No Evil, Hear No Evil

  • Shocking Dark

    ★½

  • Santa Sangre

  • K-9

  • The Horror Show

  • Pet Sematary

  • Field of Dreams

  • Cyborg

    ★★★

  • The Dream Team

  • Dead Calm

  • Dial Code Santa Claus

    ★★★

  • Fletch Lives

  • Hit List