RSS feed for Scott

Scott has watched 376 films released in the 1990s.

  • Girl, Interrupted

    ★★★½

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Dead or Alive

    ★★★★

  • Ride with the Devil

  • Sleepy Hollow

    ★★★★

  • The Insider

  • Bringing Out the Dead

    ★★★★

  • Audition

    ★★★★

  • Three Kings

    ★★★★★

  • Stir of Echoes

  • Fight Club

  • American Beauty

  • Julien Donkey-Boy

    ★★★

  • Being John Malkovich

  • Wild Zero

  • The Sixth Sense

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★

  • Summer of Sam

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

  • Tarzan

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

  • The Straight Story

  • The Virgin Suicides

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  • The Limey

  • Election

  • All About My Mother

  • eXistenZ

  • The Matrix

  • Ravenous

  • 8MM

  • Office Space

    ★★★★

  • Buena Vista Social Club

  • The Blair Witch Project

  • American Movie

  • The Thin Red Line

  • Shakespeare in Love

  • A Simple Plan

  • Psycho

  • Babe: Pig in the City

  • A Bug's Life

  • Enemy of the State

  • The Waterboy

  • Vampires

    ★★★

  • American History X

  • Velvet Goldmine

  • Bride of Chucky

    ★★★

  • Happiness

  • Clay Pigeons

  • Antz

  • Pleasantville

  • Rushmore

    ★★★★★

  • Following

  • Ronin

    ★★★½

  • Rounders

    ★★★★

  • Spriggan

  • Knock Off

  • Run Lola Run

    ★★★★

  • Blade

  • Halloween H20: 20 Years Later

    ★★★★

  • Snake Eyes

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • The Mask of Zorro

  • There's Something About Mary

  • Pi

  • Armageddon

  • Out of Sight

  • The Truman Show

  • Curse of the Puppet Master

    ★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

  • Godzilla