sailorr has logged 112 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
Evolution of the Red Star

Evolution of the Red Star

1973
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nocturne

Nocturne

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Lore

Lore

2019
×
★½
Edit this entry  
04
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
Read the review Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Teenage Hooker Became Killing Machine

Teenage Hooker Became Killing Machine

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Pixillation

Pixillation

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
Venus

Venus

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
i think i love u

i think i love u

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Animation School Dropout

Animation School Dropout

2014
×
Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
untitled (tulips)

untitled (tulips)

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★
Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Magdalena Viraga

Magdalena Viraga

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How Not to Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File

How Not to Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Red Film

Red Film

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Recreation

Recreation

1956
×
Edit this entry  
16
Accident

Accident

1973
×
Edit this entry