RSS feed for Jesse
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
31
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Being There

Being There

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Founder

The Founder

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Great Buddha Plus

The Great Buddha Plus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
21
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Adams

John Adams

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Speed

Speed

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Story of Qiu Ju

The Story of Qiu Ju

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Edit this entry