Jeff has logged 163 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good Lord Bird

The Good Lord Bird

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Spanish Prisoner

The Spanish Prisoner

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saved!

Saved!

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Chicago

Chicago

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Net

The Net

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Critters

Critters

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Superman

Superman

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry