Sort by

jswysin has logged 357 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dave Foley: Relatively Well

Dave Foley: Relatively Well

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Congress

The Congress

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doug Stanhope: Beer Hall Putsch

Doug Stanhope: Beer Hall Putsch

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Jim Norton: American Degenerate

Jim Norton: American Degenerate

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Stalled

Stalled

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Populaire

Populaire

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scenic Route

Scenic Route

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
Sarah Silverman: We Are Miracles

Sarah Silverman: We Are Miracles

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tom Papa: Freaked Out

Tom Papa: Freaked Out

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Shadow Dancer

Shadow Dancer

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Girl

The Girl

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
21 & Over

21 & Over

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry