2018

Josh Josh’s year in review

Josh’s highest rated films

  • The Mummy

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★★

  • Kuroneko

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★★★

  • Breaking the Waves

    ★★★★½

  • A Serious Man

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • The Raid

    ★★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Holes

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 65 Films watched
  • 5.4 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Lady Bird

Mar 22

Most Watched

Léon: The Professional

twice

Last Film

Lucy

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
27 films
Drama
23 films
Action
17 films
Sci Fi
14 films
Horror
14 films
Animation
12 films
Thriller
12 films
Family
9 films
Adventure
9 films
Crime
9 films
USA
51 films
France
8 films
UK
4 films
Japan
2 films
Germany
2 films
Canada
2 films
China
2 films
Indonesia
1 film
Ireland
1 film
Mexico
1 film
English
57 films
French
7 films
Spanish
5 films
Japanese
4 films
Italian
4 films
Chinese
3 films
Korean
2 films
Arabic
2 films
German
2 films
Hungarian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 144

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Josh’s most liked review

Ocean's Twelve

★★★★½

"This movie isn't great because a lot of the plot turns out to be irrelevant once the twist is revealed!"
-idiots, who can't pay attention or reason

More reviews

Josh’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Barry Lyndon
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Foodfight!
Average weighted rating:

0.9

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Little Cars 3: Fast and Curious

Films watched in 2018

  • Lucy
  • UHF
  • Lover
  • The Mummy Returns
  • The Mummy
  • Unfriended: Dark Web
  • Ghostbusters II
  • Ghostbusters
  • Holes
  • Bad Times at the El Royale
  • Venom
  • Hackers
  • Edge of Tomorrow
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Freedom Force
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Ghostbusters
  • The Emoji Movie
  • Crazy Rich Asians
  • Eighth Grade
  • Life's a Jungle: Africa's Most Wanted
  • Pixels
  • Barry Lyndon
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Birdemic 2: The Resurrection
  • Birdemic: Shock and Terror
  • The Virgin Suicides
  • Raw
  • Cronos
  • Set It Up
  • The Piano Teacher
  • Vampire's Kiss
  • (500) Days of Summer
  • Chopping Mall
  • Kuroneko
  • Green Room
  • Foodfight!
  • Rings
  • Jacob's Ladder
  • Children of Men
  • Ratatoing
  • The Evil Dead
  • Little Cars 3: Fast and Curious
  • Chop Kick Panda
  • Breaking the Waves
  • Burn After Reading
  • A Serious Man
  • Ed, Edd n Eddy's Big Picture Show
  • What If
  • Incredibles 2
  • Drag Me to Hell
  • Ocean's Eight
  • Hail, Caesar!
  • Teen Titans: The Judas Contract
  • Akira
  • Léon: The Professional
  • Sisters
  • Ready Player One
  • A Quiet Place
  • The Raid
  • Léon: The Professional
  • Wild at Heart
  • Black Panther
  • Isle of Dogs
  • Lady Bird

Highly rated films Josh missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more