Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The River

The River

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leonor Will Never Die

Leonor Will Never Die

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Like Grains of Sand

Like Grains of Sand

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Photocopier

Photocopier

2021
×
★★
Edit this entry  
16
i ran from it and was still in it

i ran from it and was still in it

2020
×
Edit this entry  
11
Don’t worry, we still hear you

Don’t worry, we still hear you

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Botika Bituka

Botika Bituka

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Yuni

Yuni

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gold Token

Gold Token

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
My Mamily

My Mamily

2021
×
Edit this entry  
04
Last Days at Sea

Last Days at Sea

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Call

The Call

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
as if nothing happened

as if nothing happened

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
To Calm the Pig Inside

To Calm the Pig Inside

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Count

Count

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Distance Between Us and the Sky

The Distance Between Us and the Sky

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Distance Between Us and the Sky

The Distance Between Us and the Sky

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Conversations of A One Man

Conversations of A One Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Ya Right

Ya Right

2017
×
Edit this entry  
02
Attached

Attached

2021
×
Edit this entry  
02
Ha-Ha-Hambog

Ha-Ha-Hambog

2021
×
Edit this entry  
27
The Revolution Knows No Gender

The Revolution Knows No Gender

2021
×
Edit this entry  
26
City of Flowers

City of Flowers

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Skylab

Skylab

2021
×
Edit this entry  
26
MIGHTY ROBO V

MIGHTY ROBO V

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
It's Raining Frogs Outside

It's Raining Frogs Outside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
i get so sad sometimes

i get so sad sometimes

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Henry

Henry

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Another City

Another City

2016
×
Edit this entry  
14
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl

The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
As We Wait

As We Wait

×
Edit this entry  
18
Oliver

Oliver

1983
×
Read the review Edit this entry  
18
Mendiola Massacre

Mendiola Massacre

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokwifi

Tokwifi

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Count

Count

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Past Tense

Past Tense

2014
×
Edit this entry  
04
The Cleaners

The Cleaners

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
Edit this entry  
29
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Edit this entry