skःrऽɛs६ has logged 53 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Untitled Pirates of the Caribbean Reboot

Untitled Pirates of the Caribbean Reboot

×
Read the review Edit this entry  
28
Dads

Dads

2019
×
Edit this entry  
28
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Assassination Tango

Assassination Tango

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
High Art

High Art

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
The Painted Veil

The Painted Veil

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
From the Land of the Moon

From the Land of the Moon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Ordinary People

Ordinary People

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Goat

Goat

2016
×
★★
Edit this entry  
03
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
Read the review Edit this entry