RSS feed for Juan

Juan has logged 67 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sayonara

Sayonara

1957
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cornered

Cornered

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
Seberg

Seberg

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Crime of Padre Amaro

The Crime of Padre Amaro

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Damage

Damage

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Generation

A Generation

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Checkmate

Checkmate

1956
×
Edit this entry  
23
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Third Lover

The Third Lover

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Faster, Faster

Faster, Faster

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night Holds Terror

The Night Holds Terror

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Storm Center

Storm Center

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love Is a Many-Splendored Thing

Love Is a Many-Splendored Thing

1955
×
★★★
Edit this entry  
19
Angst isst Seele auf

Angst isst Seele auf

2002
×
Edit this entry  
18
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Dresser

The Dresser

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I've Loved You So Long

I've Loved You So Long

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Roman Spring of Mrs. Stone

The Roman Spring of Mrs. Stone

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Old Maid

The Old Maid

1939
×
★★★½
Edit this entry  
12
Poison

Poison

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Head On

Head On

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry