RSS feed for Juan De Dios
  • They Live

    They Live

    ★★★★★

    best last scene ever

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    One ring to rule them all indeed

  • Class of Nuke 'Em High

    Class of Nuke 'Em High

    ½

    Haha

  • Caligula

    Caligula

    ★★★★★

    Death to Rome

  • Bone Tomahawk

    Bone Tomahawk

    ★★★★

    The Searchers unrated

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★★★

    Fritz Lang is the master of cinema

  • Red Dawn

    Red Dawn

    ★★★★★

    Muerte a Díaz Ordaz

  • The Faculty

    The Faculty

    ★★★★

    Robert Rodriguez 90s themed Invasion of The Thing

  • Mexican Bus Ride

    Mexican Bus Ride

    ★★★★★

    La tentación que todos los mexicanos sufrimos

  • A Short Film About Killing

    A Short Film About Killing

    ★★★★

    There is darkness everywhere

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★½

    Fincher did it again!

  • The Devil's Rejects

    The Devil's Rejects

    ★★★★½

    If I leave here tomorrow
    Would you still remember me?
    For I must be traveling on now
    Cause there's too many places I've got to see

    But if I stayed here with you, girl
    Things just couldn't be the same
    Cause I'm as free as a bird now
    And this bird you can not change, oh, oh, oh, oh.
    And this bird you can not change
    And this bird you can not change
    Lord knows I can't change

    Bye, bye,…