RSS feed for Juan De Dios
  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★½

    Pasolini for the win

  • The Midnight Meat Train

    The Midnight Meat Train

    ★½

    Clive Barker trying to be a modern Lovecraft with a story we know by the classic tales of the Necronomicon, but it is still entretaining, the twist is justified and after all... not that bad acting (all of this of course if it's your first view, after 8 years I'm here again and it gets boring and dumb)

  • Crows Zero

    Crows Zero

    ★★★★

    if this was a satire it was amazing, if it was serious... it was amazing too!

  • Gozu

    Gozu

    ★★★★½

    this is one of Takashi Miike's weirdest... and that's saying too much

  • Teke Teke

    Teke Teke

    at least it had some creepy scenes

  • Mirror

    Mirror

    ★★★★★

    have mercy on me

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★★

    hail Black Phillip

  • Lucifer Rising

    Lucifer Rising

    ★★★

    wat

  • Pink Floyd: The Wall

    Pink Floyd: The Wall

    ★★★★★

    Depressing

  • Dead or Alive

    Dead or Alive

    ★★★★★

    oh shit

  • V/H/S/2

    V/H/S/2

    ★★★★½

    Go Pro videos on an old vhs tape? yeah of course
    this movie is so stupid

  • The Killers

    The Killers

    ★★★½

    early tarkovsky lurking