Sort by

JDA has logged 56 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Edit this entry  
22
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Oil On Canvas

Oil On Canvas

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Young Hunter

Young Hunter

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
My Tender Matador

My Tender Matador

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hidden Kisses

Hidden Kisses

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shadow in My Eye

The Shadow in My Eye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Staircase

The Staircase

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry