• Searching

    Searching

    ★★★★

    john cho really knows how to use that macbook, holy shit.

  • Poltergeist

    Poltergeist

    ★★★½

    "i got beat up once by three kids. they took my lunch money. maybe they got hit by a truck, and they're upstairs right now."

    the movie that traumatized every single person back then. i always wanted to watch this movie but my parents really sold me the idea that if i watch it, i will end up traumatized for the rest of my life. that's enought to have high expectations. but yeah, not scary at all, paddington 2 was scarier than this. but it's still a really cool horror tale that deserves all it's praise.

  • Ma

    Ma

    yo, who pullin' up tonight?

  • Sawdust and Tinsel

    Sawdust and Tinsel

    ★★★½

    "you can climb into my womb and sleep in peace."

    i haven't watched a bergman movie for a very long time, i decided to watch this one out of nowhere and it was pretty awesome. it's one of those underappreciated movies that fell into the shadow of his later work but it still has the same captivating atmosphere that always made me love bergman a lot.

    it's truly one of the most moving and electric bergman movies. even some of…

  • Venom

    Venom

    ★½

    “god has abandoned us. he didn’t keep his end of the bargain.”

    i knew i wasn’t going to like it. it was kinda fun tho, it had some cool stuff going on. the story is just so bland and the bad jokes tried to make it at least interesting enough. the fighting scenes were awesome but everything else is bleh.

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

    “it turned out that everybody needed a good cry, as well as us.”

    well, this is me crying.

    “there have been times in my life where things have fallen apart so methodically and i couldn’t control how things were going wrong, and nothing i did stopped it.”

    i don’t know why i didn’t watch this when it came out, literally almost 80% of my day is me singing taylor songs, nothing else. i finally watched it, i knew i was…

  • The Guilty

    The Guilty

    ★½

    why?

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★

    “it’s better to make those decisions for yourself.”

    i loved this! i literally just finished breaking bad after such a long time of putting it back. i watched the whole last season today, that’s a lot! then directly jumped on this, it’s pretty awesome.

  • The Midnight Swim

    The Midnight Swim

    ★★★

    “if we could remember our past lives, we might no want to live.”

    after watching birds of paradise and liking it, i wanted to check out more about sarah adina’s work, i realized there’s some stuff i’ve already watched, like looking for alaska and buster’s mal heart, and i was like, okay, she seems cool, so i watched her debut film.

    and i was so surprised! it was so good! the score is extremely terrifying, literally. it’s some sort of…

  • Birds of Paradise

    Birds of Paradise

    ★★½

    okay but, kristine and diane are beautiful, god!

    “blessed is she who falls…”

    we all have seen this before, suspiria and black swan being the main movies that come to mind, and more recent ones like nocturne, which is pretty appealing on it’s own. the frail ballerina going crazy is probably one of my favorite things and this one was kinda that?

    it was almost exactly what i was expecting, this one stays away from the thriller we’ve all seen…

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★

    | FINAL CUT

    we are the hollow men
    we are the stuffed men
    leaning together
    headpiece filled with straw. alas!
    our dried voices, when
    we whisper together
    are quiet and meaningless
    as wind in dry grass
    or rats' feet over broken glass
    in our dry cellar
        
    shape without form, shade without colour,
    paralysed force, gesture without motion;
        
    those who have crossed
    with direct eyes, to death's other kingdom
    remember us-if at all-not as lost
    violent souls, but only
    as the hollow men
    the stuffed men.

  • Looks That Kill

    Looks That Kill

    “i accepted that i wouldn’t have any milestones.”

    and then we listened to turn out the lights by julien baker and realized there was at least one reason why this movie was worth watching.

    i actually had a lot of fun watching it, literally, i wasn’t bored at all. obviously the premise of this movie is the stupidest thing i’ve ever seen in my life and everything felt like a 12 year old wattpad story with the worst dialogue in history. i don’t know how i found this engaging, but i did. it’s not worth it, but i don’t regret watching it, so that’s that.