Sort by

Judah has logged 85 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Report

The Report

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Con Air

Con Air

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Animals

American Animals

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Newsies

Newsies

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
King Kong

King Kong

2005
×
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★½
Edit this entry  
06
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★½
Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
02
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry