Sort by

Judeflowerdew has logged 606 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Edit this entry  
26
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hitch

Hitch

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Edit this entry  
21
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★½
Edit this entry  
21
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Brothers

The Brothers

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Biker Boyz

Biker Boyz

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Roll Bounce

Roll Bounce

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry