Sort by

Judeflowerdew has logged 60 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
26
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Edit this entry  
23
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
F9

F9

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ted

Ted

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Edit this entry