jude has logged 255 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Strangers

The Strangers

2008
×
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fingered

Fingered

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
You Killed Me First

You Killed Me First

1985
×
Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Music For Psychological Liberation

Music For Psychological Liberation

1994
×
Read the review Edit this entry  
06
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gozu

Gozu

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Freaks, Nerds & Weirdos

Freaks, Nerds & Weirdos

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade

Blade

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★★
Edit this entry  
01
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Son of the Mask

Son of the Mask

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Head

Head

1975
×
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bait

Bait

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry