Sort by

{Todd} has logged 120 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casper

Casper

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunday School Musical

Sunday School Musical

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hostel

Hostel

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Do... I Did!

I Do... I Did!

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beyond the Darkness

Beyond the Darkness

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry