RSS feed for <Todd>

<Todd> has written 762 reviews for films during 2019.

  • Logan

    Logan

    ★★★★½

    "Listen, you don't have to fight anymore" -Logan.

    - X-Men Ranked: boxd.it/1PZwO

    Including a Taco Bell commercial in the middle of a deranged man's monologue is some gangster ass product placement.

    Logan's ready to say goodbye but first he's going to go on a weird neo-western Mad Max like adventure. In Logan, Weapon X goes on a mission to help a little girl and a declining Professor X make it to a safe haven for mutants. This takes place in…

  • Brittany Runs a Marathon

    Brittany Runs a Marathon

    ★★

    "I'm sorry but I'll have to report you for this." - Brittany,

    -2019 Ranked: boxd.it/2lsbC

    It's hard to lose weight when you don't really like doing anything and you also don't really like abstaining from anything.

    Brittany is a late 20s fuckup who is overweight so she starts training for a marathon to help with her weight and confidence. Along the way she interacts with a ragtag group of people, none of whom are very funny at all. What ensues…

  • The Body Snatcher

    The Body Snatcher

    ★★

    "Don't worry, it'll do the boy no harm" - Toddy,

    - Daily Horror Hunt #15 (September 2019): boxd.it/3JrCO
    Clue 16: "What decade of life are you in? Add a 19 to the front and watch a horror film from that decade."

    Robert Louis Stevenson can't even carry H.P. Lovecraft's bags.

    In the Body Snatcher, Karloff is a body snatcher who gets stuff for people doing medical research. When suspicions about just how fresh the bodies are come to light, some minor dramatic stuff happens and then the film ends. I found this tedious and boring. Not a recommend.

  • The Stendhal Syndrome

    The Stendhal Syndrome

    ★★★

    "But I crawled into the painting" - WHAT?

    - Dario Argento Rankings: boxd.it/30KqM
    - Daily Horror Hunt 15 (Sept. '19): boxd.it/3JrCO
    Clue 15: Watch a film by Dario Argento

    This is why I never go to art museums.

    Detective Anna Manni is looking for a rapist serial killer but she's got some problems of her own. She was a victim of the rapist herself and saw one of his muders first hand. What ensues is the best episode of Law…

  • Official Secrets

    Official Secrets

    ★★★

    "I'm not trying to overthrow the government, I just think journalists should see what Americans are asking us Brits to do." - Katherine Gun,

    - 2019 Ranked: boxd.it/2lsbC

    Keira Knightley looks real funny in post-2000 clothing.

  • Elizabeth

    Elizabeth

    ★★½

    "I am no man's Elizabeth" - Actually you are director Shekhar Kapur's Elizabeth.

    - Scavenger Hunt 54:
    Task 27. Watch a movie where the protagonist is a queen or heir to the throne

    Good for Elizabeth, fuck the patriarchy!

    Here's your double feature with Mary Queen of Scots, it's a biopic on Queen Elizabeth starring Cate Blanchett, who I would allow to bludgeon me with her sceptor. This is 98% standard as fuck biopic, 2% Mountain Dew commercial.

    It's a whatever from me.

    P.S. Sup Sir Richard Attenborough

  • Raw

    Raw

    ★★★★

    "You taste disgusting" - Someone to someone.

    - Film Club Ranked: boxd.it/3M2sq

    Sex is like eating someone... that and other lessons in this week's film club nominee.

    In Raw, a vegetarian girl goes to a veterinary school with her sister and experiences hazing and adult life. While there she is forced to eat raw rabbit kidneys. After initial negative reactions, Justine realizes that she has an insatiable desire for raw flesh. This is a highly effective film that fuckw with…

  • Psycho III

    Psycho III

    ★★★

    "I shouldn't do this again, it wouldn't be right" - Norman Bates, talkin' bout a third psycho film.

    - Daily Horror Hunt #15 (Sept. '19): boxd.it/3JrCO
    Day (13) Watch the third film in any horror franchise with three or more films.

    That's why I never use a phone booth... well that and because there aren't phone booths anymore.

    Norman is still out of prison, and this time he and the ghost of his mom are talking again. When bodies start…

  • The Fanatic

    The Fanatic

    ★★

    "My name is Todd hahha... but some folks they call me Todd the God"
    - Todd the Bully,

    - 2019 Ranked: boxd.it/2lsbC
    - Scavenger Hunt 54 (September 2019): boxd.it/3QsyW
    Task 6. Watch a movie with bullying themes (15/30 Completed)

    In the film about me I'd be stalking either William Shatner or Jean-Claude Van Damme... but that's my movie.

    I'm starting a petition for Face/Off 2 because Travolta has just proven that he can take it to the Nic Cage Zone.…

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    "Drain the clock, not the cock." - Ramona, giving great advice.

    - 2019 Ranked: boxd.it/2lsbC

    I could've watch Jennifer Lopez train Constance Wu how to strip for a least a few more hours.

    In Hustlers, a group of exotic dancers slowly escalate their friendships with each other and their hustle on their Wall Street clients. Will things get too far out of control, will friendships endure, will credit card slips get signed? Find out all this and more in the…

  • Psycho II

    Psycho II

    ★★★

    "She's dead right? And she's never coming back is she?" - Sheriff,

    - Daily Horror Hunt 15 (Sept. '19): boxd.it/3JrCO
    Day (12) Watch the second film in any horror franchise with three or more films.

    Never has cutting a sandwich been more terrifying than in this film.

    In Psycho II, Norman has been released from a psychiatric hospital and returns to his old house and the Bates Motel. When people start to die, many of the townsfolk think it's Norman,…

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★

    "We used to look up at the sky and wonder at our place in the stars, now we just look down and worry about our place in the dirt." -Cooper,

    Warning, at no point in this film does McConaughey said "alright, alright, alright" and it is missed.

    In Interstellar a man and his daughter are communicated with by superior alien beings that guide the dad and a group of scientists to a black hole. The black hole seems to be…