RSS feed for <Todd>
  • Twilight

    Twilight

    ★★★★

    The best directed and acted in the series. It feels like an attempt at a real film which is part of the reason that this film is the best, but in some ways the least fun.

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse

    ★★★★

    Wow, Full blown crazy. Will write more next time I watch.

  • No One Will Know

    No One Will Know

    ★½

    Stupid film, starring 20-something, rich assholes. This movie is laughably bad.

  • Coming to America

    Coming to America

    ★★★★½

    This movie really holds up nearly 30 years after it was made. Eddie Murphy and Arsenio Hall are hilarious in their numerous roles and the sets and supporting cast of this film are outstanding.

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★★

    Every performance in this film feels heartfelt and believable. Each juror represents an important facet of humanity in a way that doesn't feel heavy-handed. The film seems no less relevant today than it would have been in the 1950s.

  • Leprechaun: Back 2 tha Hood

    Leprechaun: Back 2 tha Hood

    ★★★½

    Leprechaun Franchise Ranked: boxd.it/1YMjq

    A nice follow-up to Leprechaun in the Hood. The film has a number of excellent setups for kills. It is a well paced and designed film that makes me really happy.

  • Leprechaun in the Hood

    Leprechaun in the Hood

    ★★★★

    Leprechaun Franchise Ranked: boxd.it/1YMjq

    This is a really fun movie featuring: Ice-T, Coolio, postive rap, shooting murders, an unfortunate transgender scene, leprechauns smoking weed, etc. That said, the movie is somehow still grounded in a real and coherent story that is executed to camp perfection.

  • Leprechaun 4: In Space

    Leprechaun 4: In Space

    ★★½

    Leprechaun Franchise Ranked: boxd.it/1YMjq

    This movie has a way to include nudity that is so incredibly lazy that it is hysterical. This is really hit or miss but there are enough crazy scenes in this film to make it watchable. Also, the scientist creation thingy is the most embarrassing costumes that I have ever seen.

  • Leprechaun 3

    Leprechaun 3

    Leprechaun Franchise Ranked: boxd.it/1YMjq

    Craprechaun 3. This film is insanely boring in my opinion.

  • Leprechaun 2

    Leprechaun 2

    ★★★

    Leprechaun Franchise Ranked: boxd.it/1YMjq

    This film gets into the mystical background as the leprechaun attempts to find a wife and gets pervy and creepy. There are a few amazing kills in this and the more urban setting is enjoyable. More embracing of the camp and humor.

  • Leprechaun

    Leprechaun

    ★★★

    Leprechaun Franchise Ranked: boxd.it/1YMjq

    Moderately fine horror film. Jennifer Aniston's first film. Still trying to embrace horror and haven't quite embraced the camp and humor yet.

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★½

    Yeah...it's great.