RSS feed for <Todd>
  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    "Drain the clock, not the cock." - Ramona, giving great advice.

    - 2019 Ranked: boxd.it/2lsbC

    I could've watch Jennifer Lopez train Constance Wu how to strip for a least a few more hours.

    In Hustlers, a group of exotic dancers slowly escalate their friendships with each other and their hustle on their Wall Street clients. Will things get too far out of control, will friendships endure, will credit card slips get signed? Find out all this and more in the…

  • Psycho II

    Psycho II

    ★★★

    "She's dead right? And she's never coming back is she?" - Sheriff,

    - Daily Horror Hunt 15 (Sept. '19): boxd.it/3JrCO
    Day (12) Watch the second film in any horror franchise with three or more films.

    Never has cutting a sandwich been more terrifying than in this film.

    In Psycho II, Norman has been released from a psychiatric hospital and returns to his old house and the Bates Motel. When people start to die, many of the townsfolk think it's Norman,…

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★

    "We used to look up at the sky and wonder at our place in the stars, now we just look down and worry about our place in the dirt." -Cooper,

    Warning, at no point in this film does McConaughey said "alright, alright, alright" and it is missed.

    In Interstellar a man and his daughter are communicated with by superior alien beings that guide the dad and a group of scientists to a black hole. The black hole seems to be…

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★★

    "We all go a little mad sometimes." - Norman Bates,

    - First Review: boxd.it/xu1Bz
    - Daily Horror Hunt 15 (Sept. 19): boxd.it/3JrCO
    Day 11: Watch the first film in any horror franchise with 3 or more films.

    This movie is the Psycho of horror films!

  • Selma

    Selma

    ★★★★½

    "That requires drama" - MLK Jr.

    This is a great film that accomplishes a number of impressive feats.

    (1) How do you avoid a film about the civil rights movement becoming a misery porn?

    The violence is stylized in a way that places a value on grief above brutality. In addition, the film only takes a few violent acts and really makes them count, as opposed to numbing the audience with constant violence and racism. Also, the film show whites…

  • Boyhood

    Boyhood

    ★★★½

    "I just thought there'd be more" - Olivia,

    - Scavenger Hunt 54 (Sept '19): boxd.it/3QsyW
    Task 18. Watch a movie where the protagonist rekindles their relationship with their dad (13/30 watched)

    Wouldn't it be amazing if 2 hours and 45 minutes into this film, a Cloverfield monster popped up and ate the boy? That's my movie.

    Boyhood follows a boy for 12 years, famously filming once a year and showing the actors grow in real life. You see the characters…

  • I Killed My Mother

    I Killed My Mother

    ★★★★

    "Fuck you I hate you" "Fuck you back" - Mom and Son...sheds tear.

    - Scavenger Hunt 54: boxd.it/3QsyW
    Task 4. Watch a movie where the protagonist has a strong attachment to their mother figure. (12/30 Completed)

    I want that pink sweater with the black bow ties and tassels because I would fucking rock that sweater.

    Xaviar Dolan makes me wish that I had a more complicated relationship with my mom. In I Killed My Mother, a teenage boy hates his…

  • The Initiation

    The Initiation

    ★½

    "His name is Todd, just tell him you're a friend of mine." - Megan, trying to trick a Todd.

    - Daily Horror Hunt 15 (Sept 2019): boxd.it/3JrCO
    Clue 10: Watch a Clu Galagher film

    Everything pornography taught you about sorority initiations was wrong!

    In the initiation a group of sorority girls are forced to break into a store as part of their prank for orientation. Once in the building they become stuck and have to fight off an evil menace.…

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    The SpongeBob SquarePants Movie

    ★★★★

    "Hello, I like money" - Mr. Krabs,
    AND
    "I've tried every plan from A to Y" - Plankton
    AND
    "You don't need a license to drive a sandwich" - Spongebob,

    - Scavenger Hunt 54: boxd.it/3QsyW
    Clue 29. Watch a movie where the protagonist is happy/satisfied with their life (Spongebob is one content motherfucker)

    Goofy Goober is the most terrifying creature to ever be animated.

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke

    ★★★★

    "Unless someone like you cares a whole awful lot, nothing is going to get better. It's not" - The Lorax (nif), he speaks for the trees.

    - Miyazaki Ranked: boxd.it/3JiK0

    Who would actually win in a fight between a pack of wolves and a shrewdness of apes?

    When a prince is attacked by a demon boar he becomes afflicted by the demon. Banished from his society he stumbles upon a town that was created by the destruction of nature and…

  • The Theory of Everything

    The Theory of Everything

    ★★½

    "Intelligence is the ability to adapt to change." - Stephen Hawking, a dude whose biopic is as standard as possible.

    This being nominated for the best pictur Oscar is a false conclusion... that math should have been checked better.

    Biopics are at their best if they are introducing new information in interesting ways. It is difficult for me to muster up excitement over most biographical pics because they just seem like dramatic recreation films you would watch in a museum.…

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★½

    "Good lord, what is it about women with little hats?" - sexy WWII talk,
    AND
    "Really, the whole thing is quite decorous." - Alan Turing,

    Come for the dramatic representation of some of the most boring parts in WWII history, stay for Cumberbatch jogging in old man clothes.

    In the Imitation Game, we track oddball Alan Turing, the master codebreaker who solved the Enigma coded message system, during his creation of a secret team and execution of his duties during…