RSS feed for <Todd>

<Todd> has written 293 reviews for films rated ★★★ .

  • The Stendhal Syndrome

    The Stendhal Syndrome

    ★★★

    "But I crawled into the painting" - WHAT?

    - Dario Argento Rankings: boxd.it/30KqM
    - Daily Horror Hunt 15 (Sept. '19): boxd.it/3JrCO
    Clue 15: Watch a film by Dario Argento

    This is why I never go to art museums.

    Detective Anna Manni is looking for a rapist serial killer but she's got some problems of her own. She was a victim of the rapist herself and saw one of his muders first hand. What ensues is the best episode of Law…

  • Official Secrets

    Official Secrets

    ★★★

    "I'm not trying to overthrow the government, I just think journalists should see what Americans are asking us Brits to do." - Katherine Gun,

    - 2019 Ranked: boxd.it/2lsbC

    Keira Knightley looks real funny in post-2000 clothing.

  • Psycho III

    Psycho III

    ★★★

    "I shouldn't do this again, it wouldn't be right" - Norman Bates, talkin' bout a third psycho film.

    - Daily Horror Hunt #15 (Sept. '19): boxd.it/3JrCO
    Day (13) Watch the third film in any horror franchise with three or more films.

    That's why I never use a phone booth... well that and because there aren't phone booths anymore.

    Norman is still out of prison, and this time he and the ghost of his mom are talking again. When bodies start…

  • Psycho II

    Psycho II

    ★★★

    "She's dead right? And she's never coming back is she?" - Sheriff,

    - Daily Horror Hunt 15 (Sept. '19): boxd.it/3JrCO
    Day (12) Watch the second film in any horror franchise with three or more films.

    Never has cutting a sandwich been more terrifying than in this film.

    In Psycho II, Norman has been released from a psychiatric hospital and returns to his old house and the Bates Motel. When people start to die, many of the townsfolk think it's Norman,…

  • Shutter

    Shutter

    ★★★

    "You can't fake a polaroid" - Main guy... is that even true?

    - Daily Horror Hunt 15 (Sept '19): boxd.it/3JrCO
    Clue 8: Watch a horror movie made in Asia, but not made in Japan or South Korea.

    This is why I hate taking pictures... just too much to risk and my soul already belongs to the devil.

    A photographer and his wife start to see strange beams of light in his photographs right after a tragic accident has occurred. They…

  • After Porn Ends 3

    After Porn Ends 3

    ★★★

    "I never had to fuck anyone I didn't want" - Christy Canyons,

    - Scavenger Hunt 54: boxd.it/3QsyW
    Task 12: Watch a movie about sex work (3/30 complete)

    I love a good workplace documentary.

    A multi-billion dollar industry and people don't really talk about it a lot out loud, thank goodness for these documentaries, all three of which have been informative and interesting. Basically the film takes 10 former pornographic actors and discusses their lives with them after they leave porn…

  • Once Upon a Time in the West

    Once Upon a Time in the West

    ★★★

    "---------------------" - Everyone in the film most of the time,
    AND
    "My mom use to make coffee this way... hot, strong and good"
    -Cheyenne ... not talkin' bout me... or is she?

    - 5x5 Directors Challenge (Sergio Leone 4/5): boxd.it/3IUJC

    No talking in the first ten minutes... Leonne loves that, that and weird sounding punch and slapping effects. In this film though the silence rarely stops and you get lots of face acting... ah face acting.

    In this movie a…

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★

    "Old world people were freaking morons who got turned into popsicles"
    - Little Asshole Girl who'll probably be right.
    AND
    "That's what people in the best place say to people in the worst place"
    - Curtis,

    - 5x5 Directors Challenge (Bong Joon-ho 4/5): boxd.it/3IUJC

    I get it, Tilda Swinton likes dressing up weird.

    Everyone left alive on earth lives on a bullet train. The train contains a social hierarchy that gives great privileges to the people in first class and…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★

    "Is it, though? Because, all things considered, there’s a lot worse stuff that’s happening today. And like, I mean, what, a couple people getting killed by one guy with a knife is not that big of a deal." -Smart Dave,

    - Halloween Franchise Ranked: boxd.it/1IQzA

    I still don't understand how the dad got peanut butter on his penis but I understand the rest of the movie pretty well now.

    This is my first time seeing Halloween (2018) detached from the…

  • Unfriended: Dark Web

    Unfriended: Dark Web

    ★★★

    "It's real!!!!! It's all real!" - Main Asshole,

    3rd Watch:

    The next movie should be someone trying to get Facebook to stop spying on them. Good luck!

  • War of the Worlds

    War of the Worlds

    ★★★

    "Are we dead?" -Rachael,

    - Spielberg Ranked: boxd.it/22B8k
    - 5X5 Directors Challenge (Spielberg 4/5): boxd.it/3IUJC

    Green screens say HELLO.
    Anxiousness is building y'all
    Big Buildings go boom.
    Actors acting like actors
    Welcome to Spielberg's Mid-tier

  • The Human Tornado

    The Human Tornado

    ★★★

    "Dolemite... you're worth every damn cent I pay you." - Lady John,

    - Complex Top 50 Blaxploitation (21/50): boxd.it/1w5pa

    Dolemite's sexual clue extraction technique is one of the most unique superpowers in movie history.

    Pimp, hero, entrepreneur, gigolo and righteous stand-up comedian Dolemite is just doing his thing when a racist Sheriff kicks him out of town. Lost and lonely he visits his old friend Queen Bee who is experiencing some trouble of her own. What ensues is a bizarre…