RSS feed for <Todd>

<Todd> has written 304 reviews for films rated ★★★★ .

  • Raw

    Raw

    ★★★★

    "You taste disgusting" - Someone to someone.

    - Film Club Ranked: boxd.it/3M2sq

    Sex is like eating someone... that and other lessons in this week's film club nominee.

    In Raw, a vegetarian girl goes to a veterinary school with her sister and experiences hazing and adult life. While there she is forced to eat raw rabbit kidneys. After initial negative reactions, Justine realizes that she has an insatiable desire for raw flesh. This is a highly effective film that fuckw with…

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    "Drain the clock, not the cock." - Ramona, giving great advice.

    - 2019 Ranked: boxd.it/2lsbC

    I could've watch Jennifer Lopez train Constance Wu how to strip for a least a few more hours.

    In Hustlers, a group of exotic dancers slowly escalate their friendships with each other and their hustle on their Wall Street clients. Will things get too far out of control, will friendships endure, will credit card slips get signed? Find out all this and more in the…

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★

    "We used to look up at the sky and wonder at our place in the stars, now we just look down and worry about our place in the dirt." -Cooper,

    Warning, at no point in this film does McConaughey said "alright, alright, alright" and it is missed.

    In Interstellar a man and his daughter are communicated with by superior alien beings that guide the dad and a group of scientists to a black hole. The black hole seems to be…

  • I Killed My Mother

    I Killed My Mother

    ★★★★

    "Fuck you I hate you" "Fuck you back" - Mom and Son...sheds tear.

    - Scavenger Hunt 54: boxd.it/3QsyW
    Task 4. Watch a movie where the protagonist has a strong attachment to their mother figure. (12/30 Completed)

    I want that pink sweater with the black bow ties and tassels because I would fucking rock that sweater.

    Xaviar Dolan makes me wish that I had a more complicated relationship with my mom. In I Killed My Mother, a teenage boy hates his…

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    The SpongeBob SquarePants Movie

    ★★★★

    "Hello, I like money" - Mr. Krabs,
    AND
    "I've tried every plan from A to Y" - Plankton
    AND
    "You don't need a license to drive a sandwich" - Spongebob,

    - Scavenger Hunt 54: boxd.it/3QsyW
    Clue 29. Watch a movie where the protagonist is happy/satisfied with their life (Spongebob is one content motherfucker)

    Goofy Goober is the most terrifying creature to ever be animated.

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke

    ★★★★

    "Unless someone like you cares a whole awful lot, nothing is going to get better. It's not" - The Lorax (nif), he speaks for the trees.

    - Miyazaki Ranked: boxd.it/3JiK0

    Who would actually win in a fight between a pack of wolves and a shrewdness of apes?

    When a prince is attacked by a demon boar he becomes afflicted by the demon. Banished from his society he stumbles upon a town that was created by the destruction of nature and…

  • Finding Nemo

    Finding Nemo

    ★★★★

    "Now if you'll excuse me, I've gotta go see a man about a wallaby"
    - P. Sherman, 42 Wallaby Way, Sidney,

    - Scavenger Hunt 54: boxd.it/3QsyW
    Clue #30: "Watch a movie about a father's quest to find his physically disabled son lost at sea. if you know me you know" (10/30)

    The scene where two fish are bullying a crab because they stole his shell is the most disturbing part of the film. Enough of your pro-bullying agenda Pixar.

    So,…

  • Creep 2

    Creep 2

    ★★★★

    "okay so it turns out Aaron is a bit of a drama queen"

    - My 25 Favorite Horror Films: boxd.it/1Sdga
    - Daily Horror Hunt #15 (Sept '19): boxd.it/3JrCO
    Day 7: Watch something from <Todd>'s personal top 25

    That's why I never play two truths and a lie with Mark Duplass.

    Fourth watch, and because of a clue I assigned I am watching this film and while watching the film I made a decision about the film that invalidates the clue.…

  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★★★

    "If you don't watch it, I'm going to slap the sorry out of you" -Emily,

    - First Review: boxd.it/wwtdb

    Q: Do I like watching attractive people in beautiful clothes be devious while they drink cocktails and say sophisticated things?

    A: Yes

  • Three Identical Strangers

    Three Identical Strangers

    ★★★★

    "and I said, this is like some nazi shit" - Robert,

    - Behavioral Scientists are the Enemy: boxd.it/31rUq

    If I have a twin somewhere I hope that they keep healthy because I'm definitely going to need a few organs.

    In Three Identical Strangers, a man finds out he is a twin, then the twins find out that they are in fact triplets. The triplets then find out that they were separated at birth by an adoption agency... then it gets…

  • Possession

    Possession

    ★★★★

    "For the first time you look... vulgar to me." - Sam Neill

    - Daily Horror Scavenger Hunt #15 (Sept '19): boxd.it/3JrCO
    Day One: Watch the highest rated horror film in your watchlist.

    Saying "baby I wasn't cheating I was possessed" should be the new celebrity thing instead of sex addicition.

    In Possession a woman leaves her family and starts behaving erratically. Her husband (Sam Neill) believes that she is cheating on him and has her followed. Turns out this is…

  • Enemy

    Enemy

    ★★★★

    "Enemy, enemy, enemy wae" - Suga (BTS, nif)

    If my cats met my doppelganger would they like him? That is literally my only concern about meeting an exact double of myself.

    What would you do if you saw your exact doppelganger? I mean a straight up replica of you? Would you freak the fuck out? Would you stalk them? These are things Jake Gyllenhaal's character has to deal with in Enemy which tracks the intersecting lives of two men who…